حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

حذف آلاینده‌های آبی با نورخورشید

حذف آلاینده‌های آبی با نورخورشید
تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ تعداد بازدید : ۲۴۳۲
تعداد رای : ۰
انواع آلودگی‌های زیست محیطی اثرات مخربی بر روی زندگی انسان دارد. محققان با توسعه فناوری‌های گوناگون در تلاش برای حذف آنها هستند. در این میان پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز با توسعه روشی نوین به دانش فنی جدیدی برای حذف آلاینده‌های آبی دست پیدا کرده‌اند.

توسعه دانش فنی نانوفتوکاتالیست‌های محیط زیست» عنوان گرنت پژوهشی است که این پژوهشگران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری روی آن کار کردند و به این موفقیت دست پیدا کردند.

محمد حقیقی مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه مراحل پایانی ثبت اختراع بین المللی این طرح در حال انجام است، گفت: با این اقدام این فناوری متعلق به ایران است. روش‌های بسیاری برای تصفیه آب وجود دارد اما در این طرح از نورخورشید برای تصفیه برده می‌شود که منبعی رایگان و در دسترس است. برای رسیدن به این هدف نانوکاتالیست‌هایی توسعه دادیم که عمل تصفیه را با جذب نور انجام دهند.

وی ادامه داد: تمرکز ما در این روش روی حذف آلاینده‌های دارویی و رنگی بود. زیرا این صنایع حجم پساب زیادی را  تولید می‌کنند. البته روش‌های بیولوژیکی مرسوم دیگری برای حذف آلاینده‌ها وجود دارد اما برخی آلاینده‌ها در مقابل آنها مقاوم هستند که با روشی که ما توسعه داده‌ایم آلاینده‌های مقاوم نیز حذف می‌شوند. تا کنون 15 نانوکاتالیست در این زمینه توسعه یافته است و ثبت 5 پتنت مرتبط نیز انجام شده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code