حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

تصفیه آب در هنگام وقوع سیل و زلزله با گالن نانویی

تصفیه آب در هنگام وقوع سیل و زلزله با گالن نانویی
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ تعداد بازدید : ۵۷۶
تعداد رای : ۰
یک شرکت دانش‌بنیان توانسته با طراحی و تولید سامانه تصفیه آب در شرایط بحران (گالن بحران نانویی)، آب شرب مورد نیاز را در شرایط سیل و زلزله را تأمین کند.

علی اکبر بابالو عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی سهند و رییس هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان در مورد این محصول توضیح داد: سامانه تصفیه آب در شرایط بحران یا گالن بحران محفظه‌ای است که دارای یک غشای سرامیکی برای تصفیه و یک تلمبه برای حرکت دادن آب به سمت غشا و انجام تصفیه آب است. وی بیان کرد: این محصول در مکان‌هایی از قبیل دشت و کوه و در مواقع بحران مانند سیل و زلزله که دسترسی به آب سالم وجود ندارد، قابل استفاده است و می‌توان با آب موجود و قابل دسترس که امکان شرب ندارد، گالن بحران را پر کرد و بعد از چندین بار تلمبه زدن می‌توان به یک آب شرب قابل استفاده به عنوان آب قابل خوردن دست یافت.

بابالو ادامه داد: در این سیستم از یک سری فیلترهای دارای حفره‌های نانومتری استفاده شده است، درحدی که اندازه آنها از اندازه کوچک‌ترین میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود نیز کوچک‌تر است و اجازه عبور به این میکروارگانیسم‌ها را نمی‌دهد. رییس هیات مدیره با بیان اینکه اخیراً در خصوص اندازه ویروس کرونا مطرح شده که کوچک‌تر از ۱۰۰ نانومتر است، افزود: البته ویروس‌ها روی ذراتی سوار می‌شوند که ابعادشان بزرگ‌تر است و در واقع این سامانه با فیلترهای نانومتری که در آن تعبیه شد، اجازه عبور به آنها را نیز نمی‌دهد.

این فناور با اشاره به اینکه این گالن‌ها در شرایط بحران بسیار کارایی دارند، گفت: درحال حاضر با توجه به شرایط سیستان و بلوچستان به راحتی می‌توان از هوتگ‌ها (گودال‌های بزرگ برای ذخیره آب) آب مورد نیاز را گرفته و با استفاده از این سامانه آب تصفیه شده دریافت کرد.

بابالو یادآور شد: این گالن‌ها می‌تواند به غیر از بحث شوری هرگونه بار میکروبی، ذرات معلق و کدورت آب را حذف کند. در شریط بحران، مشکل اصلی در تأمین آب آشامیدنی، بار میکروبی آب است، مردم در چنین شرایطی آب در دسترس دارند ولی اطمینان از عاری بودن آن از بار میکروبی ندارند، با این محصول دانش‌بنیان می‌توان آب آشامیدنی عاری از میکروب در چنین شرایطی داشت.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه محصول ما درحال حاضر نسبت به نمونه خارجی دارای برتری است، گفت: فیلترهای نانویی گالن بحران از جنس سرامیک است، این غشای سرامیکی در صورت آلوده شدن به راحتی قابل تمیز کردن است. در نمونه خارجی غشا سرامیکی نیست بلکه پلیمری است و پلیمر در شرایط سخت دچار گرفتگی خاصی می‌شود که قابل شست و شو نیست و باید غشای پلیمری را هر ۶ ماه یک بار عوض کرد اما غشای سرامیکی محصول تولیدشده پنج تا ۱۰ سال قابل استفاده است.

وی بیان کرد: گالن بحران برای استفاده شخص در ابعادی با گنجایش ۲۰ لیتر طراحی شده و قابل استفاده در شرایط بحران و بیرون از شهر است. این محصول در ابعاد بزرگ‌تر برای مناطق روستایی قابل تولید است و می‌توان روزانه هزار تا ۲ هزار لیتر آب تصفیه شده برای مصارف خانگی در اختیار مردم منطقه قرار دهد.

بابالو افزود: درحال حاضر این محصول تجاری شده است، همچنین استفاده از این دستگاه در مناطق محروم اهواز و سیستان و بلوچستان برای تصفیه آب هوتگ‌ها و آب مصرفی خانگی در حال بررسی است. در این مناطق متاسفانه آب قابل شرب نیست، بنابراین در صورت تأیید، قرارداد تأمین و فروش آن منعقد خواهد شد.

منبع : تصفیه آب در هنگام وقوع سیل و زلزله با گالن نانویی دانش‌بنیان

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code