حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

گزارش صنعتی «کاربرد فناوری پلاسما در صنعت آب و پساب»

تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ تعداد بازدید :‌ ۷۹۸
پلاسما، از نظر الکتریکی محیطی شبه‌خنثی‌ می‌باشد که سرشار از‌‌ یون و الکترون است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که واژه پلاسما به گاز ‌‌یونیزه شده‌ای اطلاق می‌شود که همه ‌‌یا بخش قابل‌توجهی از اتم‌های آن‌‌، یک‌‌ یا چند الکترون از دست داده و به‌‌یون‌های مثبت تبدیل شده باشند. برای تشکیل پلاسما، با اعمال ولتاژ و میدان مغناطیسی، گازها را‌‌ یونیزه می‌کنند که منجر به تولید میدان پلاسمای الکترواستاتیکی می‌شود. در هنگام تخلیه الکتریکی در میان شکاف الکترود‌ها و ‌‌یا در مکان‌هایی که میدان الکتریکی متمرکز شده‌ است، نیز گاز هادی گشته و‌ هاله پلاسما را تشکیل می‌دهد.
با توجه به اهمیت بحث باکتری‌زدایی و استریلیزاسیون آب در دنیای امروز و از طرفی شیوع عفونت‌ها و مقاوم شدن باکتری‌ها به درمان‌های متداول،‌‌ یافتن روشی نوین، کارآمد و سریع‌تر از روش‌های معمول گذشته برای تصفیه کامل آب بسیار مورد توجه است. در اغلب موارد، شیوع بیماری‌ها، ناشی از مصرف آب به دلیل فقدان و‌‌ یا نامناسب بودن فرآیندهای میکروب‌زدایی و تصفیه آب آشامیدنی‌ می‌باشد.
هرچند آب خود به عنوان پاک‌کننده  آلودگی به کار ‌می‌رود، رفع آلودگی از آب بسیار مشکل‌ است. روش‌های گوناگونی برای کاهش آلودگی عوامل‌میکروبی آب وجود دارد. از این جمله می‌توان به افزودن مواد شیمیایی، فیلتراسیون و استفاده از پرتو فرابنفش که هرکدام معایب زیادی را به همراه دارند، اشاره کرد. کلرزنی امروزه به عنوان متداول‌ترین روش میکروب‌زدایی آب آشامیدنی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما استفاده از کلر به‌عنوان ‌‌یک ماده شیمیایی علیرغم اینکه مفید واقع می‌شود، دارای معایب و مضراتی نیز هست. به همین دلیل متخصصان ضمن توصیه روش‌های جایگزین کلرزنی، تاکید دارند که کلر باقیمانده در آب شهری، در نقطه مصرف و درست قبل از نوشیدن، از آب حذف شود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code