حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش

مصاحبه با آقای دکتر ذاکر حمیدی مدیر عامل شرکت دانش بنیان "پالایش پلاسما صنعت"

تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ تعداد بازدید :‌ ۳۱۴۳
موضوعات : پلاسمای سرد
شرکت پالایش پلاسما صنعت برای اولین بار در جهان در مقیاس صنعتی اقدام به استفاده از پلاسمای سرد در تصفیه آب و پساب های صنعتی نموده و بصورت انحصاری دانش فنی مربوطه را بنام خود ثبت نموده است.

 شرکت پالایش پلاسما صنعت برای اولین بار در جهان در مقیاس صنعتی  اقدام  به استفاده از پلاسمای سرد در تصفیه آب و پساب‎های صنعتی نموده و بصورت انحصاری دانش فنی مربوطه را به‎نام خود ثبت نموده است.

1- لطفاً توضیحاتی در مورد شرکت و مسئولیت خودتان در شرکت ارائه بفرمایید.

❖ بنده محمدصادق ذاکرحمیدی، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز و مدیر عامل شرکت دانش بنیان پالایش پلاسما هستم. شرکت پالایش پلاسما در زمینه تصفیه آب و پساب های صنعتی با روش پلاسمایی فعالیت می کند.

 

2- ایده محوری اصلی شرکت دانش بنیان چیست؟

❖ بطور خلاصه می توان گفت ایده اصلی در سیستم های تصفیه‎ای ساخت شرکت پالایش پلاسما صنعت، تولید مواد ضد عفونی ساز و لخته کننده از خود آب می‎باشد. فرآیندی که با کنترل پلاسمایی قابل حصول است.

 

3- فعالیت شما در زمینه تحقیق و توسعه چگونه است و آیا در جهت تصفیه برای آب آشامیدنی نیز اقدامی می کنید؟ و تا کنون برای کدام یک از صنایع، سیستم تصفیه آب یا پساب را اجرا نموده‎اید؟

❖ با توجه به نیاز صنایع مختلف و بررسی‎های میدانی که تا کنون برای صنایع چرم، پتروشیمی و داروسازی انجام گرفته، اقدام به نصب سیستم تصفیه پساب صنعتی نموده‎ایم و به منظور حذف فلزات سنگین و کاهش سختی آب برای آب آشامیدنی نیز پروژه اجرا نموده‎ایم؛ در حال حاضر برای صنایع آبکاری و نساجی در حال عقد قرارداد هستیم.

 

4-  کیفیت عملکرد دستگاه و مزیت روش شما نسبت به سایر روش ها چیست؟(از نظر هرینه‎ها‎، کیفیت و …)

❖  اصولاً در زمینه تصفیه و تصفیه خانه دقت در پنج نکته حیاتی است:

●       کیفیت تصفیه

●       هزینه تمام شده

●       هزینه نگهداری و خدمات

●       هدر رفت آب یا پساب

●       امحای پسماند حاصل

سیستم کاویتاسیون پلاسمایی در هر پنج بخش مزیت‎هایی نسبت به تمام روش‎ها دارد. در بحث کیفیت  ارائه استاندارد‎های زیست‎محیطی مطابق با استانداردهای روز ایران و جهان مد نظر می‎باشد. در بحث هزینه اولیه با توجه به سرعت بالای تصفیه، می‎توان به هزینه اولیه کم (در حدود یک چهارم تا یک دوم در مقایسه با روش‎های دیگر ) اشاره نمود.

در بحث هزینه نگهداری با توجه به  اینکه تنها برق مصرف می شود، بسیار مقرون به صرفه بوده و در حدود یک هشتم روش‎های مرسوم است.

در بحث هدر رفت، دو در صد هدر رفت آب یا پساب دارد که در حقیقت سیستم مشابهی با این هدر رفت وجود ندارد و در بحث پسماند, فشرده بودن لجن و کم حجم بودن آن بسیار مقرون به صرفه می‎باشد.

 

5- تعهدی که شرکت سازنده در خصوص تعمیرات و نگهدارى این نوع دستگاه‌ها برای خریداران دارد، به چه صورت است؟

❖  شرکت پالایش پلاسما صنعت با توجه به سفارش مشتری در مورد مصالح و آلیاژ های مد نظر، اقدام به ساخت سیستم تصفیه‎ای می‎کند و برای رآکتورهای با مصالح مرسوم، گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش  مادام العمر (سی‎ساله)  ارائه می‎دهد.

 

6- شما در چند روز گذشته در نمایشگاه  تخصصی آب و پساب Aquatech چین حضور داشتید. بفرمایید نمایشگاه چطور بود و چه دستاوردهایی برای شما داشت؟

❖     البته قبل از شرکت در نمایشگاه اکواتک چین، اقدام به بررسی مشکلات آب و پساب‎های صنایع چین کرده بودیم و خوشبختانه موفق به عقد قرارداد همکاری مشترک در ساخت چندین تصفیه خانه با تکنولوژی کاویتاسیون پلاسمایی در چین شدیم. در حال حاضر در حال ثبت اختراع سیستم در چین و ثبت محصول در آنجا هستیم تا انحصار مالکیت دانش فنی سیستم کاویتاسیون پلاسمایی در اختیار طرف ایرانی ( شرکت پالایش پلاسما صنعت )  قرار گیرد.

 

7- خبر خیلی خوبی بود خصوصا انحصار مالکیت دانش فنی در چین. بفرمایید چند شرکت مشابه شما در دنیا به این فناوری دست پیدا کرده‎اند؟ به عبارتی رقبای شما در این نمایشگاه چه کسانی (چه شرکت‎هایی) بودند؟

همان گونه که عرض کردم سیستم مشابهی در جهان برای تصفیه آب و پساب وجود ندارد و انحصار جهانی محصول در اختیار شرکت پالایش پلاسما صنعت است. البته این انحصار به معنی فراموش کردن تحقیق و توسعه نبوده و هم اکنون واحد پژوهش شرکت دنبال حذف نیترات و نمک از آب آشامیدنی است و نتایج امید بخش اولیه حاصل شده است.

 

8- یک سوال بسیار مهم که در این زمینه مطرح می شود، این است که آیا امکان ساخت سیستم تصفیه به نحوی وجود دارد که آب مصرفی به طور کامل قابل بازیافت باشد و هر کارخانه و یا شرکت با داشتن سهمیه آب مشخص، برای چندین سال از بازیافت این سهم آب به عنوان منبع آب استفاده کند؟ یا برای بررسی این موضوع در نظر گرفتن نوع کارخانه، برای مثال کارخانه نساجی و یا لبنیات، حائز اهمیت می‎باشد؟

❖ لازم بذکر است که در ایران کل سیستم‎های تصفیه‎ای آب و پساب بر اساس هزینه کرد بهره‎برداری و نگهداری تاسیسات تصفیه ای بحث می‎شود و هزینه تصفیه یک متر مکعب آب ملاک پاسخ به سوال شماست. متاسفانه در ایران هزینه‎ای که برای تصفیه آب و پساب انجام می‎گیرد بسیار کم و در بیشتر صنایع برای رهایی از الزامات قانونی صورت می‎گیرد. لذا حداقل هزینه، ملاک تصفیه پساب است؛ در صورتی که در پر آب‎ترین کشور های اروپایی ملاک، الزامات اجتماعی و زیست‎محیطی است.

لذا در استاندارد بازیافت کامل آب بصورت چرخه کامل، هزینه کرد اگر به متر مکعب آب ارائه شود، تقریبا دو دلار هزینه در نظر گرفته می‎شود. در صورتی که در ایران هزینه کرد برای بازیافت پساب حتی به میزان یک‎دهم این مبلغ هم غیرممکن می‎باشد. اما در صورت استفاده از سیستم پلاسمایی و ترکیب آن با روش اسمز معکوس با هزینه کرد نیم دلاری برای یک متر مکعب می‎توان بازیافت کامل داشت.

بنابراین جواب سوال شما بله است؛ اما به‎شرط اینکه هزینه کرد به صورت علمی و اصولی در نظر گرفته شود، نه به صورت غیر اصولی و فقط برای رفع مسولیت. جالب اینکه در مراجعاتی که از صنایع ایرانی داشته ایم اکثرا هزینه مهم‎تر از کیفیت بوده و گاه کیفیت در درجه آخر بحث تصفیه قرار می‎گیرد. در صورتی که در مراجعات شرکت‎های خارجی کیفیت حرف اول و آخر بوده و حتی استانداردهای داوطلبانه و سخت‎گیرانه تر مد نظر شرکت‎ها بود.

 

در خاتمه بحث آرزو می کنم به این  باور که آب ثروت ملی گرانقیمت‎تر از  هر دارایی است و حفظ این ثروت ملی وظیفه انسانی، شرعی و عرفی هر ایرانی است، دست پیدا کنیم  و کاش این نکته مهم که این ثروت الهی در کشور ما در حال اتمام است را جدی بگیریم و تلاش کنیم ولو به اندازه یک لیوان در مصرف آن صرفه جویی کنیم و در مورد بحث بازیافت و بازچرخانی آب از امروز به فکر باشیم چرا که فردا دیر است.

- به مساله دردناکی اشاره کردید. صنایع بخاطر الزامات قانونی سیستم تصفیه را خریداری و نصب میکنند ولی با کیفیت پایین و در حدی که مشکل قانونی نداشته باشند. اگر به فکر سرمایه گذاری بلند مدت برای خودشان و جامعه بودند از شما درخواست بازیافت کامل آب را داشتند. جامعه باید نسبت به محیط زیست حساس باشد ولی متاسفانه در ایران هنوز راه درازی برای فهم این نوع مسئولیت‎ها داریم.

متشکرم و برای شما و تیم‎تان آرزوی موفقیت دارم.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code