حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش
گرافن و کووید-19

گرافن و کووید-19

تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۰۳ تعداد بازدید :‌ ۲۵۰۴
نویسندگان : فائزه باغانی-مترجم
پاندمی ویروس کرونا تأثیر قابل‌توجهی بر بازار و صنعت گرافن داشته‌است. حتی پیش از پاندمی نیز گرافن به دلیل دارا بودن خواص ضد میکروبی امیدوارکننده، بسیار مورد توجه قرار گرفته و اثر ضد ویروسی خود را نشان داده بود. با این حال، ضرورت اخیر هیچ برای استفاده بهینه از این ویژگی‌ها در مبارزه با ویروس کرونا غیرقابل انکار است.

در این مدت بیش از چند شرکت، منسوجات، جوهر و پوشش‌های تقویت‌شده با گرافن را که در تجهیزات حفاظت شخصی (ماسک صورت، دستکش و غیره) گنجانده شده بود، عرضه کردند و کاربردهایی مانند فیلترهای هوا و تصفیه‌کننده اتاق را نیز توسعه دادند.

استفاده از گرافن در محصولات هم در شرکت‌هایی که پیش از پاندمی در این مسیر فعالیت می‌کردند و هم شرکت‌هایی که با توجه به شرایط پورتفولیوی خود را تغییر دادند، مشاهده می‌شود. برخی موارد نیز شامل استفاده مجدد از مواد هوشمند برای طراحی سیستم‌های مؤثر به منظور مبارزه با کووید-19 می‌شود.

گرافن عامل‌دارشده توانایی جذب ویروس خوبی را نشان می‌دهد که با استفاده از درمان‌های با واسطه گرما و نور می‌تواند به عنوان ضد عفونی‌کننده استفاده شود. علاوه بر این، از حسگرهای گرافنی می‌توان در منسوجات استاندارد و غربالگری اثربخشی دارو استفاده کرد. این ماده همچنین برای استفاده در مصارف مختلف تجهیزات حفاظتی شخصی نیز مفید است.

پوشش‌هایی برای حفاظت از سطوح و همچنین محلول‌های ضد عفونی‌کننده و مواد شوینده حاوی گرافن و مواد مرتبط با پاکسازی سطوح نیز در حال تولید است.

برخی از نمونه‌های کاربرد گرافن در مبارزه با ویروس کرونا عبارتند از؛

1. شرکت پلنرتک (planarTECH) مستقر در انگلستان و IDEATI مستقر در تایلند، شروع به بازاریابی و توزیع ۲ ماسک صورت ضد باکتری تقویت‌شده با گرافن با نام تجاری خود کرده‌اند.

2. شرکت هایدال (Haydale) اعلام کرد که با همکاری شریک تجاری‌اش IRPC پروژه توسعه را تکمیل و تولید ماسک جدید پارچه‌ای قابل شستشو تقویت‌شده با گرافن عامل‌دارشده را آغاز کرده‌است.

3. شرکت وریسارین (Versarien) از عرضه اولین ماسک صورت محافظ تقویت‌شده با گرافن خبر داد که در آن از پلیمر تقویت‌شده با گرافن شرکت وریسارین موسوم به پلی‌گرین (Polygrene) استفاده می‌شود.

4. شرکتی بنام فلکستراپاور (Flextrapower) برای بهره‌برداری از تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه استیونز (Stevens labs) در زمینه کاربردهای پزشکی ایجاد شد. فلکستراپاور در حال توسعه چندین کاربرد بر پایه گرافن است که جدیدترین تلاش‌های متمرکز بر کووید این شرکت، تولید ماسک گرافنی است.

5. کنسرسیومی متشکل از دانشمندان و شرکت‌های اسپانیایی که دانشگاه گرانادا (UGR) نیز در آن شرکت دارد در حال توسعه ماسک‌های صورت پیشگیرانه موثری هستند که برای مبارزه با ویروس کرونا (مسئول کووید-19) استفاده می‌شود. این ماسک‌ها از پارچه‌های بی‌بافت (non-woven) که به طور ویژه با گرافن و مواد مشتق شده از آن اصلاح شده‌اند، ساخته می‌شوند.

6. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه شهر هنگ‌کنگ (CityU) گزارش دادند که ماسک‌های گرافنی با اثر ضد باکتریایی ۸۰ درصدی تولید کرده‌اند. آن‌ها اعلام کردند این ماسک‌ها می‌توانند با حدود ۱۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید خاصیت ضد باکتری خود را به ۱۰۰ درصد افزایش دهند.

7. محققان موسسه فراونهوفر (Fraunhofer Institute for Reliability and Microintegration IZM) به شرکای صنعتی و مراقبت‌های بهداشتی پیوسته‌اند تا پلتفرم حسگر مبتنی بر گرافن اکسید را برای تشخیص سریع عفونت‌های حاد مانند سپسیس یا آنتی‌بادی‌های ضد ویروس کرونا در مدت چند دقیقه، توسعه دهند.

8. پژوهشگران مؤسسه فناوری کالیفرنیا نوع جدیدی از تست تسهیم‌شده (multiplexed) را با یک حسگر کم‌هزینه ایجاد کرده‌اند که می‌تواند تشخیص زودهنگام عفونت کووید را در خانه از طریق آنالیز سریع حجم کمی از بزاق و یا خون، در کم‌تر از ۱۰ دقیقه، بدون حضور متخصص پزشکی، امکان‌پذیر سازد.

9. شرکت گرولتکس (Grolltex) با همکاری موسسه Sanford Burnham Prebys Burnham یک پلتفرم تست ویروس مبتنی بر گرافن را برای کمک به مبارزه با کووید-19 توسعه داده است. این پروژه شامل استفاده از واحدهای قرائت‌گر دستی و تراشه‌های تست پلاستیکی است که برای مبادی ورودی ایالات‌متحده از جمله بیمارستان‌ها و "نقطه مراقبت" طراحی شده‌اند.

10. شرکت جی ۶ متریالز (G6 Materials) در حال بهینه‌سازی مدل کسب و کار خود برای مطابقت با واقعیت جدید کووید-19 است. به عنوان بخشی از این بهینه‌سازی، جی ۶ یک فناوری تصفیه هوا بر پایه گرافن ایجاد کرده‌است که می‌تواند به مبارزه با این ویروس کمک نماید.

11. پژوهشگران دانشگاه ایلینوی با استفاده از گرافن یک حسگر الکتروشیمیایی مبتنی بر کاغذ ایجاد کرده‌اند که می‌تواند به عنوان یک تست سریع و بسیار حساس، حضور ویروس را در کم‌تر از پنج دقیقه تشخیص دهد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code